Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Sperm sayısını arttırma yöntemleri nelerdir?

Sperm sayısını arttırmanın yolları nelerdir?

Sperm sayısını arttırma yöntemleri nelerdir?
0 893

Erkekteki üreme sistemi sağlığı; sperm ve yumurtalıklara bağlı olacak şekilde araştırılır. Erkek doğurganlığı, sperm kalitesi ve sperm sayısını arttırma konusundaki basit ipuçları hayata geçirildiği takdirde, baba olma hayali kolayca gerçeğe dönüşebilir.

Günümüzde çok fazla görülen kısırlık (infertilite) rahatsızlığı yüzünden, birçok çiftin çocuk sahibi olma isteği maalesef yarım kalabiliyor. Bu rahatsızlığın görülmesinde farklı etmenler olduğu gibi, sperm sayısını arttırma konusunda oldukça basit yöntemler de vardır. Bu konuda sizlere vereceğimiz değerli bilgiler sayesinde sperm sayınızı artırabilir ve kısırlık korkusundan kurtulabilirsiniz.

Sperm sayısını ve kalitesini korumanın yolları nelerdir?

Sperm sayısını arttırma konusunda yapmanız gereken en önemli davranış testislerinizi aşırı sıcaktan korumak olacaktır! Sperm hücreleri aşırı sıcaklıkta çoğalamaz, var olan sperm hücreleri de zarar görür ve azalır. Sperm sayısını arttırma yöntemlerine göz atmadan önce, var olan sperm sayılarını koruma ve kalitesini yüksek tutma konusunda öncelikli olarak; dar pantolon giymekten kaçınmak, sıcak su altında ve saunalarda fazla zaman geçirmemek, geniş boxerlar giymek, stresli bir hayattan kaçınmak, sigara, alkol ve tütün mamullerinin kullanımını en aza indirgemek, düzenli spor yapmak ve son olarak mastürbasyon sayısını en aza indirmekte fayda vardır.

Sperm sayısını arttırma yöntemleri nelerdir?

 • Eşiniz ile ilişkiye girme sayınızı artırın. Bu şekilde vücudunuza bulunan kalitesiz spermlerden kurtulup yeni güçlü spermler üretebilirsiniz.
 • Çinko tüketimi çoğaltın. İstiridye ve benzeri deniz ürünlerinde bolca bulunan çinkoyu doktorunuza danışarak destekleyici hap olarak da tüketebilirsiniz.
 • Stres sizin en büyük düşmanınız. Mümkün mertebe stresi hayatınızdan uzaklaştırıp yoga tarzı rahatlatıcı sporlara yönelin.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Obezite tüm dünyada bir hastalık olarak kabul edildiğinden, kaliteli sperm için zayıflayın. Fast-food alışkanlığınız varsa mutlaka değiştirip spora başlayın.
 • Testislerinizi çok sıcak ve soğuktan koruyun. Testislerinizin vücudunuzun dışında olmasının önemli bir sebebi var. Beynimiz için vücut ısısının 37 derecede olması iyi bir sıcaklıkken, sperm sağlığı için testislerin 33 derecede olması gerekiyor.

Bu ürünlerin tüketimini arttırın:

 • C Vitamini: Etkili bir antioksidandır. Kivi ve kırmızıbiberde bolca bulunur.
 • Çinko: Spermlerin yüzmelerini sağlayan kuyruklar için çok önemlidir. Çinko sperm kuyruk oluşumunda ve düzgün yüzmelerini sağlar. İstiridyede bolca çinko bulunmaktadır.
 • Selenyum: Antioksidan özelliği bulunduğu için spermleri oksitlenme ve ısıya ile oluşan hasarlardan korunmasını sağlayacaktır. Toprağın üst kısımlarında daha çok bulunan selenyum maddesi, erozyondan dolağı sebze ve meyvelerde az miktarda bulunmaya başlamıştır. Bu nedenle selenyum takviye haplarından alıp kullanabilirsiniz.
 • Esansiyel Yağ Asitleri: Balık, avokado, yemişler ve çekirdeklerde bulunan esansiyel yağ asitleri hücreleri güçlendirir ve oksitlenme hasarına karşı koruma sağlar.
 • Sebzeler: Brokoli, Brüksel lahanası ve lahana gibi sebzeler karaciğeri temizler. Karaciğer detoksu sayesinde vücuttaki zehirli maddeler azalır bu da sperm sağlığını artırır.

Sperm sayısını ve kalitesini arttıran bitki ve maddeler:

 • Çinko: B vitaminlerinin emilimi ve fonksiyonları için gereklidir. Testosteronu başka bir forma dönüşmesini engelleyerek prostat büyümesini önler. Testosteron ve sperm miktarını arttırır. Çinko eksikliğinde seks dürtüsü azalır.
 • Keçiboynuzu : Bol miktarda A, B, B1, B2, B3, B6, D vitamini ile kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, mangan içerir. Ayrıca fiber ile pektini bol ve sodyumu azdır. Sperm üretimini artırır, kilo vermeye yardım eder.
 • Ginseng: Geleneksel Çin tıbbında cinsel gücü artırmak üzere kullanılan bir bitkidir. Bununla beraber testis bölgesine giden kan akımını artırarak sperm beslenmesini dolaylı yoldan artırır, yararlıdır.
 • Çakşır otu: Yüzyıllardır cinsel gücü artırıcı özelliğinden dolayı kullanılan bu bitkinin son yıllarda tesadüfen bulunan bir etkisi de sperm sayısını artırmasıdır. Türkiye’de güney illerimizde bolca yetişir. Bu bitkinin meyvelerini bölgede bolca yiyen keçi ve koyunlar; bol miktarda ikiz ve üçüz doğurduğu bilinmektedir.
 • Baklagiller, pekmez, et, karaciğer, tavuk yüreği, istiridye, bira mayası, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, susam, soya fasulyesi, yer fıstığı, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği bol çinko içerir bu nedenle en basitinden her gün en az bir avuç kabak çekirdeği tüketin.

Özellikle vitamin C ve E, folik asit, çinko ve selenyum, sperm sayısını ve kalitesini arttırmada çok önemlidir. Vitamin C ve E, spermi dış zararlı etkenlerden yani oksidanlardan koruyan antioksidanlardır.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X