Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Suda doğum nedir, nasıl yapılır?

Suda doğum nedir, nasıl yapılır?
0 41

Suda doğum, son yıllarda yükselişe geçmiş olan bir doğum yöntemidir. Avrupa ülkelerinin bir çoğunda uzun yıllardır tercih edilen, ülkemizde ise özellikle son yıllarda sıklıkla adından söz edilen suda doğum, adından da anlaşıldığı gibi suyun içinde gerçekleşen bir doğum yöntemidir. Özel bir havuzun içinde, anne ve bebeğin vücut ısısına uygun sıcaklıkta bir suyun içinde gerçekleşen bu doğum yöntemi, suyun kaldırma kuvvetini kullanarak etki etmektedir.  Havuzun içindeki sıcak su anne adayının kaslarını gevşeterek hem fizyolojik, hem de psikolojik olarak rahatlamasını sağlar. Bununla birlikte bebeğin çıkışını kolaylaştırarak anne adayının yaşayacağı ağrıyı da normale göre azaltır.

Neden Suda Doğum Yapmalıyım?

Normal doğum her ne kadar en doğal ve desteklenen doğum yöntemi olsa da, her insanın ağrı eşiğinin aynı olmadığı ve birçok anne adayının stresli hamilelik döneminin sonunda bir de doğum anının sıkıntısını yaşamak istemediği de bir gerçek. Bu nedenle farklı doğum yöntemleri arasından en ağrısız ve sıkıntısız olanı seçmek her anne adayının hakkıdır. Suda doğum, anne adaylarının stressiz ve rahat bir doğum gerçekleştirmesini sağladığından bu süreci en iyi şekilde bitirmek için iyi bir yöntem olabilir. Anne adayının rahatlaması ve az ağrı çekerek doğum gerçekleştirmesinin yanı sıra, bebeklerin anne karnı içinde yaşadıkları ortama benzemesiyle de bebekler için de ideal bir doğum ortamı oluşturur. Normal doğuma göre daha kısa sürede gerçekleşen suda doğum, suyla birlikte seyrelen kanamayla birlikte doğmak üzere olan bebeğe daha rahat oksijen ulaşımı sağlayarak ve ona aynı ortamı sunarak daha sağlıklı bir şekilde doğmasında yardımcı olur.

Suda doğum

Suda Doğum Riskli mi?

Ekstrem durumlar ve doktorunuzun aksini belirtmesi dışında suda doğumun bilinen farklı bir riski bulunmuyor. Bununla birlikte bazı durumlarda suda doğum gerçekleştirmek mümkün olmaya biliyor. Bebek normal bebek boyutlarından daha iriyse, doktorlar sezaryen tercih edebiliyor ve bu süreçte suda doğum zor olabildiğinden önerilmiyor. Aynı şekilde erken doğum gerçekleştiğinde oluşabilecek komplikasyonlara bir önlem olarak yine suda doğum gerçekleştirilemiyor. Genellikle iki ve üstü bebeğin söz konusu olduğu çoğul hamileliklerde, anne adaylarının kanaması olabileceğinden ya da bebekler için bir komplikasyon gelişebileceğinden çoğunlukla suda doğum tercih edilmiyor.

Bebeğin anne karnında ters durması ve ters gelmesi, annenin normal doğuma engel olabilecek vajinal sorunları gibi özel durumlarda da suda doğumun gerçekleşmesi imkansız diyebiliriz. Tabi ki unutmamak gerekir ki anne adayının kendi başına karar vermesi mümkün olmamakla birlikte, bir uzman tarafından suda doğuma karşı bir engel olmadığı netleştirilmelidir. Herhangi bir enfeksiyonel durumun olmadığı, anne adayının suda doğurmak için bir engelinin bulunmadığı netleştirildikten sonra, bebeğin de hiçbir risk taşımadan bu yöntemle doğabileceğinden emin olunmalıdır. Genellikle ilk kez anne olacak olan kadınlarda suda doğum pek önerilmemektedir çünkü ilk doğum olduğundan vücudun doğuma alışık olmaması, gerekli görüldüğünde müdahalede bulunarak bebeğin çıkışını operasyonla kolaylaştırma, vajina yapısının darlığı gibi birçok detay düşünüldüğünde bunların suda doğumda mümkün olmadığı görülmüştür. Bu nedenle daha önceden bebek sahibi olmuş anneler için hiçbir sorun olmadığı söylenebilir.

Suda doğum

Suda Doğumda Nelere Dikkat Edilmeli?

Suda doğum gerçekleşirken en önemli detaylardan biri kesinlikle alanın ve suyun temizliğidir. Anne adayının rahat doğum yapması düşünülürken bebeğin doğar doğmaz enfeksiyon kapması riski kötü olacaktır. Suyun ısısı kesinlikle vücut ısısına uygun, ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Genellikle 37- 38 derece öngörülmekle birlike doğum başından sonuna kadar uzmanlar tarafından takip edilirken bebeğin bu süreci gözlem altında tutulması, doğar doğmaz tetkiklerinin yapılması gerekir.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.