Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Sürtünme yolu ile ilişki sonrası hamile kalınır mı?

Sürtünme yolu ile yaşanan cinsel ilişkide hamile kalınır mı?

Sürtünme yolu ile ilişki sonrası hamile kalınır mı?
0 798

Genç çiftlerin ve hamilelik istemeyen çiftlerin tercih ettiği sürtünme yolu ile ilişki, bazı soruları da beraberinde getiriyor. Bakire kızlar, bekaretlerini korumak amacıyla partnerleriyle yaşadıkları sürtünme yolu ile ilişki sonrası, hamilelik riskinin oluşup oluşmadığı paniğine kapılırlar. Sadece genç kızlar ve bekaretini korumak isteyen kızlar mı sürtünme yolu ile ilişki seçeneğini tercih ediyor? Henüz çocuk sahibi olmak istemeyen evli çiftlerde de bu yöntemi tercih eden birçok kadın ve erkek vardır. Peki bu yöntem, hamileliği önlemek için yeteri kadar güvenli mi?

Sürtünme yolu ile ilişki sonrası hamilelik oluşur mu?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, dışarıya boşalma yönteminde hamilelik riski düşüktür. Fakat, hamilelik kesinlikle olmaz cümlesini net bir dille kullanmamız mümkün değildir. Sürtünme yolu ile ilişki sırasında, erkekten gelen ve halk arasında zevk suyu diye tabir edilen prostat sıvısının sperm taşıyabileceği düşünülürse, hamilelik riski kaçınılmaz olur.

Nasıl korunmak gerekir?

Sürtünme yolu ile yaşanan ilişkilerde tedbir alınmadığı taktirde, hamilelik riski kendini göstermiş olur. Hamilelik riskinin yanı sıra, cinsel yolla bulaşan hastalıkların karşı tarafa geçmesinde de yine herhangi bir korunma durumu söz konusu olmaz. Her ne şekilde olursa olsun, yaşanılan cinsel ilişkilerde korunmayı mutlak şekilde öneriyoruz. Sizin için en güvenli yöntem condom (prezervatif) kullanmak olsa da, daha güvenilir bir ilişki için doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Prezervatif kullanırken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İlişkiye başlamadan önce prezervatifin takılması daha güvenli olacaktır. Ön sevişme ile başlanan ilişkilerde, prezervatif takmadan belirli bir süre sevişmeye devam edip, ilişkiye girileceği zaman prezervatifin takılmasında da bazı tehlikeler oluşur. Bu sırada penis vajinaya istemsizce temas edebilir ve çiftler bu durumdan habersizce ön sevişmeye devam edebilirler ki bu da bahsettiğimiz riskleri oluşturur.

Sürtünme yolu ile ilişki sırasında bunlara dikkat edin!

Sürtünme yolu ile ilişkide gerçekleşen bazı olağandışı durumlarda da hamilelik riski oluşabilir. Örneğin, ilişki sırasında erkek eline boşaldıktan sonra, elini temizlemeden partnerinin vajinasına dokunup okşarsa, çok düşük ihtimal olmasına rağmen gebelik riski oluşabilir. Sperm hücreleri belirli bir süre canlı kalır. Bu durumda da canlı sperm hücreleri vajinada yolunu bulup rahime kadar ilerleyebileceğinden, bahsettiğimiz bu durumdan uzak durulmalıdır.

Yine başka bir örnek verecek olursak, anal ilişki yaşayan çiftler hamilelik riskinin olmadığını düşünür. Fakat bu tür ilişkilerde de hamilelik riski vardır. Yaşanan anal ilişkilerde pozisyon çok önemlidir. Anal ilişki sonrası içe boşalma veya anal kısma boşalma olduğunda, spermler anal kısımdan vajinaya akabilir ve yine hamilelik riski oluşabilir. Kısaca özetleyecek olursak;

  • Kesinlikle korunmasız bir şekilde ilişkiye girmeyin,
  • İlişki sırasında kesinlikle vajina üzerine boşalma durumu olmasın,
  • Anal yoldan yaşayacağınız ilişkilerde spermlerin vajinaya akmadığından emin olacak pozisyonda ilişki yaşayın,
  • Boşalma gerçekleştikten sonra ikinci kez aynı şekilde ilişki yaşayacaksanız, genital bölgelerinizi kesinlikle temizleyin,
  • İlişki bittikten sonra genital bölge temizliğinizi mutlaka yapın,
  • İlişki sonrası hamilelik şüphesi yaşarsanız doktorunuza başvurun.

Sürtünme yolu ile ilişkiye girdikten sonra, 1 ay içinde 2-3 defa ertesi gün hapı kullanan bayanlar oluyor. Ertesi gün hapları aynı adet dönemi içerisinde birden fazla kez kullanılmamalıdır. Kullanılması halinde, kişide çeşitli adet problemleri oluşabilmektedir.

Bu bilgiler sadece tavsiye niteliğindedir ve asla tanı – tedavi için geçerli değildir. Hamilelik konusunda şüpheli durumlarınızı bu makale altındaki yorum kısmından bize iletebilirsiniz. Bu sayede, sizleri stres ile yaşama durumunda bırakmadan, gerekli yönlendirmeleri yapabiliriz.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.