Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Tüp Bebekte Gebelik Hesaplama

Tüp bebekte hamilelik haftası nasıl hesaplanır?

Tüp bebekte gebelik hesaplama
0 4.664

Gebelik sürecinin tahmin edilebilmesi için yüzyıllardır çok farklı yöntemler kullanılmışıtır. Bugün modern tıp sayesinde ve teknoloji çağının getirmiş olduğu yeniliklerle, gebelik hesaplama işlemleri çok kolay ve kesin sonuçlara varılacak şekilde yapılmaktadır. Tüp bebekte gebelik hesaplama, hem klasik tüp bebek hem de mikroenjeksiyon yönteminde aynı şekilde hesaplanır.

Tüp bebekte gebelik hesaplama neye göre yapılır?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan IVF (klasik tüp bebek) veya ICSI  (mikroenjeksiyon) yöntemlerinden hangisinin uygulandığı hamilelik hesaplama konusunda birşey değiştirmez. Her iki yöntemde de hesaplama işlemi aynı şekildedir. Tüp bebekte gebelik hesaplama konusunda, embriyo transfer tarihi esas alınır. Embriyonun transfer edildiği tarih, hamileliğin 2. Haftasının bittiği gün olarak kabul edilir. Embriyo transfer tarihi üzerinden 15 gün geçtikten sonra, anne adayı 1 aylık hamiledir diyebiliriz. Doğal yöntemle oluşan gebeliklerde, hamilelik haftası hesaplanırken başlangıç tarihi olarak anne adayının son adet tarihinin ilk günü esas alınır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar sebebiyle son adet tarihi yanıltıcı olabilir. Dolayısıyla, tüp bebekte hamilelik haftası hesaplanırken transfer tarihine göre hesaplamalar daha doğru sonuç vermektedir.

Aşağıdaki hesaplama aracından faydalanarak tüp bebekte gebelik hesaplama işleminizi yapabilirsiniz. Doğru sonuç alabilmeniz için bilgisayarınızın tarih ve saatinin güncel olduğundan emin olun.


Ultrason ile hesaplanan gebelik haftası neden farklı çıkar?

Hamileliğin ilk aylarında, embriyo transfer tarihi ile hesaplanan gebelik haftası, ultrason ile hesaplanan gebelik haftasından farklı olabilmektedir. Bu durumda arada birkaç gün fark olabilir. Bu oldukça normaldir ve herhangi bir probleme yol açmaz. Normal hesaplamalar ile ultrason hesaplamaları arasında çıkan ufak farklılıkların sebebi, ultrasonda bebeğin daha büyük ya da daha küçük görünmesinden kaynaklanır. Bu aşamada tüp bebekte gebelik hesaplama için hem transfer tarihi hem ultrason görüntüleri, doktorunuzun net bir karar vermesine yardımcı olacaktır.

Tıbbı olarak tüp bebekte gebelik hesaplama kuralları, annenin sahip olduğu yumurtanın ilk üretim aşamasından, döllenmeye hazır hale gelinceye kadar geçen 13-14 günlük süreyi de kapsamaktadır. Bu tür bilgilerin bilinmesi ve uzman bir doktora başvurulması, bebeğin kesin doğum tarihinin doğru bir şekilde hesaplanabilmesini sağlayacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.