Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Vajinal Kuruluk – Vajinada Islanma Azlığı

Vajinal Kuruluk - Vajinada Islanma Azlığı
0 1.537

Vajinal Kuruluk – Vajinada Islanma Azlığı Nedir?

Vajinal kuruluk yani vajinanın cinsel ilişki sırasında yeterince ıslanma azlığı, kayganlaşmasının normalden az olması sık olarak rastlanılan ve kişilerin hayatlarını olumsuz etkileyen bir cinsel problemdir.

Vajinal kuruluk konusunda değinmeden önce, vajinal ıslanmaya kısaca bir göz atalım.

Vajinal Islanma

Vajinal ıslanma, yani vajina girişinde bulunan salgı bezlerinin ürettikleri sıvılardan kaynaklı olan ıslaklık, vajinanın kayganlığının korunmasını sağlamaktadır ve bunun yanında vajinanın dış etkenlerden korunması hususunda da büyük önem arzetmektedir.

Cinsel ilişki sırasında vajinanın kuru olması, hem acı ve ağrılara neden olacaktır hem de cinselliğin giderek korkulan bir hâl almasını sağlayacaktır. Dolayısıyla cinsel hayatının aktif olmasını isteyenler, vajinal ıslanma konusunda dikkatli olmalılar.

Kadınların vajinalarının önünde bulunan dudaklar isimli bölge, yürürken bile vajinal sıvılar sayesinde birbirine sürtünmemektedir ve bu sıvıların yokluğu, yürümek gibi basit bir işte bile ağrı – sızılara ve aşınmalara neden olabilir.

G noktası nedir? G noktası nerededir?
Kadınlarda skene bezleri vajina üst duvarında, idrar kanalının hemen altında, 2-3 cm içeride daha yoğun olarak bulunmaktadır.

Skene bezlerinin yoğunlaştığı bu bölgenin vajinanın diğer yerlerinden daha hassas olduğu ve orgazm fonksiyonunda rol oynadığı bilinmektedir. Bu bölge “G noktası” (G spot) olarak bilinmektedir.

Vajinal lubrikasyon (vajinal kayganlık)
Lubrikasyon yani “vajinal kayganlaşma (vajinal ıslanma, sulanma)” vajina duvarını oluşturan hücrelerden ve vajinal bezlerden salgılanan sıvılar sayesinde vajinanın sulanarak ıslanmasıdır.

Vajinal kayganlığı veren bu salgılarda AİDS veya Hepatit B ve C gibi bir takım virüsler de olabilir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında dikkatli olmanın ve hastalık kapmamak için kondom kullanımının önemi büyüktür.

Lubrikasyonun cinsel ilişki sırasında bazen normalden az olabilir. Bu genelde cinsel ilişkideki haz almanın azlığı veya cinsel isteksizlik ile ilişkili bir durumdur. Cinsel tatminin iyi olması vajinal ıslanmayı da azaltmaktadır. Ancak bu kesin bir kural değildir; nitekim bazı kadınlar zevk almalarına rağmen ilişki sırasında az ıslanabilirler, bazen de ıslanma çok olmasına rağmen zevk alma az olabilir.

Diğer taraftan bazı kadınlarda cinsel ilişki sırasında vajinal sulanmanın normalden fazla olması ile birlikte duyarlılık ve haz da azalabilir. Hatta içeriden bir takım sesler de duyulabilir. Bazı kişilerde vajina içinden gelen bu sesler konsantrasyonlarının bozulmasına neden olarak bir problem haline dönüşebilir.

VAJİNAL KURULUK SEBEPLERİ

Vajinal kuruluk (vajinada ıslanma azlığı) sebepleri:

 • Menopoz dönemi
 • Süt hormonunun artışı (Hiperprolaktinemi)
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Kullanılan bir takım ilaçlar
 • Aşırı stres
 • Vajinal floranın bozulması
 • Vajina içini yıkama (Vajinal duş)
 • Vajina içine çok fazla fitil, tampon ve ilaçların konulması

Cinsellikle ilgili olan vajinal kuruluk (vajinada ıslanma azlığı) sebepleri:

 • Cinsel isteksizlik
 • Cinsel uyarılma problemi
 • Cinsel partner ile uyumsuzluk, güvensizlik, iletişim problemleri
 • Cinsel ilişkide ağrı (Disparoni) ve Vulvar Vestibulit Sendrom

Menopoz döneminde vajinal kuruluk
Vajinal ıslanma azlığı hormonal bir problem olarak sıklıkla menopoz döneminde estrojen hormonunun azalmasıyla karşımıza çıkmaktadır. Bu dönemde verilen lokal (bölgesel) etkili vaginal fitil veya kremler vajinadaki kuruluğu ve kuruluğun neden olduğu ilişki problemlerine de çözüm olacaktır.

VAJİNAL KURULUK TEDAVİSİ

Vajinal kuruluğun hangi sebeplerden kaynaklandığı uzmanlar tarafından belirlenmeli ve buna göre bir tedavi imkanı sunulmalıdır. Enfeksiyonlar için antibiyotikler yeterli olabilirken, psikolojik vakalarda profesyonel bir uzmandan psikiyatrik destek alınması gerekmektedir. Bu nedenle hastaların kendi kendilerine teşhis koymamaları ve rahatsızlıklarının temel sebebini bulabilmek için uzmanların görüşlerinden yararlanmaları gerekiyor.

Emziren anneler ise kanlarındaki süt hormonu nedeniyle bu sorunla karşılaşabiliyorlar. Süt hormonunun annenin süt salgılamasını sağlaması sebebiyle bu durumdaki annelere bu hormonu düşüren ilaçlar verilmiyor ve vajinal kayganlaştırıcıları tercih etmeleri sağlanıyor.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X