Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Yaz gebeliği hakkında bilinmesi gerekenler

Yaz gebeliğinde yapılması gerekenler

Yaz gebeliği hakkında bilinmesi gerekenler
0 1.609

Kış gebeliğinde soğuk havaların etkisiyle savaşılırken, yaz gebeliği ise güneşin yakıp kavurduğu günlerde anne adayları için büyük bir savaşa dönüşür. Bir yandan sıcak havanın bunaltıcılığı, bir yandan nem yüzünden nefes alamayan anne adaylarının ödem ve yorgunluk hisleri derken yaz gebeliği tam bir kabus olabilir. Gebeliğiniz yaz aylarına denk geldiyse ve ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız; yaz gebeliği rehberimizdeki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Yaz Gebeliği Yaşayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

  • Gebelik süreciniz ne zamana denk gelirse gelsin beslenmenin önemi çok büyüktür. Her hamile kadın düzgün ve dengeli beslenmelidir. Yaz gebeliği döneminde beslenmenizi üç öğün ana yemek, üç de ara atıştırmalık olarak belirleyebilirsiniz. Bu öğünlerin tıka basa doyacağınız öğünler olması yerine az az yediğiniz, sağlıklı ve doğal ürünler olmasına özen gösterin. Unutmayın ki sofradan kalktıktan 15-20 dk. Sonra doyma hissi gelir. Bu nedenle henüz yeterince doymuş hissetmiyorsanız ama yeterince yediyseniz orada durmasını bilin.
  • Gebe kadınların yağ ve tuz tüketmeleri, ödem oluşması ve rahatsızlık hissi için bir nedendir. Yaz aylarındaki gebeliklerde ise tuz ve yağın tansiyon yükselttiği, ödemi ise arttırdığı görülmüştür. Bu nedenle yaz aylarının sıcak günlerinde tuzu ve yağ oranı fazla olmayan, bol vitaminli ve doğal besinler tüketin. Eğer dışarda yemek yiyorsanız, güvendiğiniz ve sağlıklı yerlerde yemeye özen gösterin. Yaz aylarında birçok yiyeceğin yanlış muhafaza ve temizlenmeme gibi nedenlerden dolayı sağlıksız bir hale geldiği bilinir. Gebelik döneminde değişen ve hassaslaşan bünyeniz bu tarz durumlardan kolayca etkilenebilir; unutmayın.
  • Her zaman bol su tüketmek gerekse de, yaz aylarında ekstra suya ihtiyacımız olduğu bir gerçektir; hele ki hamile olan bir kadın söz konusu olduğunda… Yaz aylarında bol su tüketmeye özen gösterin. Vücudunuza kaybettiği suyu geri vermeniz, bedeninizin ödem tutmasına engel olacak ve sizi daha sağlıklı kılacaktır.
  • Yaz gebeliği döneminde dışarı çıktığınız saatlere çok dikkat edin. Gündüz sıcağında; yani güneşin tepede olduğu saatlerde dışarı çıkmaktan kaçının. Bununla birlikte dışarı çıktığınız günlerde eve geldiğinizde bacaklarınızı uzatarak dinlenin ve sıvı takviyesi alın. Dışarı çıkmanız gerekliyse mutlaka güneş kremi, şapka, şemsiye gibi koruyuculardan yardım alın. Gereksiz hareketten kaçının fakat sürekli yatmayı da aklınızdan bile geçirmeyin. Yaz ayları için en ideal spor olan yüzme, gebelik dönemi egzersizleri konusunda en büyük destekçiniz olabilir; unutmayın.

Yaz Gebeliğinde Tatile Gidiyorsanız…

Gebeliğinizin başlarındaysanız bir sorun yok fakat son haftalar içindeyken tatile gidecekseniz; öncelikle gitmeden önce doktorunuzla görüşmeniz ve onayı almanız doğru olacaktır. Bu süreçte otobüs yolculuğunu aklınızdan bile geçirmeyin; özel arabanızla yolculuk yapacaksanız ara ara mola vererek birkaç adım atmanız ve dolaşımızını harekete geçirmeniz doğru olacaktır. Uçak ya da gemi gibi farklı araçlar tercih edecekseniz, yine doktorunuza bunu belirterek onayını aldıktan sonra tatilinize gidebilirsiniz. Tatile giderken size koruma sağlayacak güneş kremi, şapka, yedek mayo ve kıyafet gibi eşyalarınızı yanınıza almayı ihmal etmeyin. Hijyen açısından havuz yerine denizi tercih etmeniz daha doğru olacaktır fakat öğlen saatlerini gölgede geçirmeniz kesinlikle elzemdir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kış gebeliği hakkında bilinmesi gerekenler

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X