Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Yeni anneler için ipuçları

Yeni annelerin hayatını kolaylaştıran bilgiler

Yeni anneler için ipuçları
0 27

Yeni anneler, hele ki ilk kez anne oldularsa birçok soruna maruz kalabilirler. Bazen vücutlarında gerçekleşen değişimler, bazen annelik psikolojisi ve sorumluluğun ağır gelmesi; bazen ise bebeklerine karşı hissettikleri kaygılar nedeniyle yeni anneler zor zamanlar yaşayabilirler. Bir anda her yönüyle değişen hayatlarına ayak uydurmaya çalışırken sürekli ağlayan ya da ilgiye, bakıma muhtaç olan bebeklerine zaman ayırmaktan kendilerini ihmal ederler. Bununla birlikte bebeklerine duydukları sevgi ve bağlılık nedeniyle birçok soru, sorun, kaygı, korku da yaşayabilirler.

Peki içinden çıkılması zor görünen doğum sonrası dönem için bir çare yok mu? Tabi ki var…

İşte yeni anneler için ipuçları:

  • Anne olmak, gerek fiziksel gerekse ruhsal açıdan oldukça zorlayıcı bir durumdur. Dünyanın en güzel şeylerinden biri olsa da, bir anda tüm sorumluluğuyla size gelen bir bebekle ömür boyu ilgilenecek olma fikri herkesin taşıyabileceği bir durum değildir. Bu nedenle anne olmadan önce kadınların her yönden bu duruma hazırlanmış olmaları çok önemlidir. Yine de zaman zaman yeni annelerde oluşan depresyon ya da daha küçük çeşitli sıkıntılar bu süreci zorlaştırabilir. Size tavsiyemiz, bebeğinizin heyecan ve mutluluğunu yaşarken kendinizi de unutmayın.
  • Konuşmaktan ve paylaşmaktan çekinmeyin. Eşinizle, dostlarınızla ya da bir uzmanla konuşarak bu dönemi en iyi şekilde geçirmeye bakın. Bebeğinizin dünyaya gelmesi ne kadar muhteşem bir olay olsa da, baştan aşağıya değişen hayatınıza ayak uydurmak zorunda olmanız da sizin için aynı oranda zorlu olabilir. Bunda çekinecek ya da garipsenecek bir durum yok. Yardım almak sizin en büyük hakkınız…
  • Tanıdığınız insanlarla sosyalleşmenin yanı sıra yeni arkadaşlar edinebilmeniz, bebeği olan annelerle arkadaşlık kurmanız; hatta bu tarz kulüp ya da kurslara katılmanız size büyük bir destek sağlayacaktır. Sizi anlayan, aynı sorunları ya da mutlulukları yaşadığınız insanlar size daha yakın gelebilir. Ayrıca bu insanlarla birçok paylaşımda bulunarak sorunlarınızı da çözebilirsiniz.

Kendinizi ihmâl etmeyin!

  • Hayatınızı tamamen bebeğinize adamaktan vazgeçin. Tabi ki ömrünüzün sonuna dek o yanınızda olacak ve ona bakacak, onu seveceksiniz fakat yeni annelerin yaptığı en büyük hatalardan biri de eşlerini ikinci plana atmaları ve ihmal etmeleridir. Bebeğinize alışıp iyi bir anne olmaya çalışırken eşinizle mutlu giden evliliğinizi ve sevginizi tehlikeye atmayın. Bu nedenle zaman zaman bebeğinizi güvendiğiniz aile üyeleri ya da arkadaşlarınıza emanet ederek birkaç saat bile olsa eşinizle baş başa kalın, plan yapın, dışarı çıkın ve ilişkinizin dinamiğini koruyun.
  • Sürekli evdesiniz ve bebeğinizle ilgileniyorsunuz. Belki de boşta kalan zamanlarınızda ev işleri, yemek, düzenleme gibi işler yapıyorsunuz. Bu yoğun tempoda bırakın dışarı çıkmayı, nefes almaya bile zamanınız olmadığını mı düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz. Kendinizi yorulmuş hissediyor olabilirsiniz fakat evde kapalı kalmış gibi hissetmeniz daha kötü olacaktır. Fırsat buldukça bebeğinizi de yanınıza alarak dışarı çıkın. Parklarda- bahçelerde dolaşın ya da biraz hava alın. Aynı şekilde arkadaşlarınızla görüşmekten, sosyalleşmekten de vazgeçmeyin. Eski hayatınıza bir şekilde devam etmeniz, ucundan da olsa o dönemleri yakalamanız çok önemli bir detaydır.
  • Bebeğinizin uyuduğu zamanları kendiniz için değerlendirmeye çalışın. Sürekli onunla ilgilenmek elbette ki sizin göreviniz ama kendinizi ihmal etmeyin. Hobileriniz, sevdiğiniz şeyler, belki dinlenmek ya da sadece biraz film izlemek gibi sizi rahatlatacak eylemleri yapabilmeniz için en doğru ve rahat zaman, bebeğinizin uyuduğu zaman olacaktır.
  • Hayatta birçok anda ihtiyacımız olsa da maalesef ki o sihirli değnek henüz icat edilmedi. Her nasıl ki bir günde bebeğinize hamile kalıp sonraki gün onu doğurmadıysanız, yine aynı şekilde bir anda eski halinize dönmeyi de beklemeyin. Her şeyin bir zamanı, bir süreci ve dönemi olduğunu unutmayın. Yakında o fazla kiloları verecek, sağlığınızın tamamen düzeldiği ve fizyolojik- psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissettiğiniz o günlere ulaşacaksınız. Sadece kendinizi, eşinizi ve bebeğinizi mutlu bir şekilde bir arada tutmak, güzel günler yaşamak ve en önemlisi de bu günlerin bir daha gelmeyeceğini unutmadan yaşamak zorundasınız…
Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.