Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Gebelikte bakım ve güzellik

Gebelikte bakım nasıl olmalıdır?

Gebelikte bakım ve güzellik
0 131

Gebelikte bakım, anne adaylarının vazgeçememekle birlikte zorlandıkları noktalardan biridir. Gebelik döneminde kadınların değişen vücut yapıları, alışkanlıkları, hormon seviyesinin değişimi ve bebeğe hiçbir şekilde zarar gelmemesi gerekliliği nedeniyle gebelikte tercih edilecek bakım yöntemlerine dikkat etmek gerekir. Gebelikte saç boyama, istenmeyen tüylerden kurtulma, manikür ya da pedikür gibi bakım çeşitlerini gerçekleştirme durumlarında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğu, bazı yöntemlerin ise kesinlikle tercih edilmemesi gerektiği bir gerçektir. Peki ama gebelikte bakım nasıl olmalı? İşte gebelikte bakıma dair birkaç ipucu…

Gebelikte Saç Boyama

Gebelikte saç boyama, anne adaylarını en çok zorlayan bakım çeşitlerinden biridir. Birçok gebe kadının boyası gelmiş saçlarla dolaştığına şahit olmuşsunuzdur çünkü normal şartlarda bile kadınların saçlarına zarar verebilecek olan kimyasallar içeren ve çok yararlı olmayan saç boyaları, gebelik dönemindeki kadınlara da dolayısıyla zarar verebilir. Bu konuda kesinleşmiş kurallar olmasa bile gebe kadınların saçlarını boyamaları önerilmez. Özellikle ilk 4 ay içinde kesinlikle saç boyasından uzak durulması gerektiği söylenir çünkü bebeklerin gelişimlerinin en önemli dönemi ilk 4 aylık süreçtir. Bu dönemde saç boyasında bulunan kimyasal maddeler bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu dönemin ardından saç boyamak illa ki gerekli değilse yine uzak durulmasında fayda vardır fakat doktorunuza danışarak onun söylemleri doğrultusunda, organik olduğuna kesinlikle güvendiğiniz boyaları kullanmanız bir nebze de olsa daha zararsız olabilir.

Gebelikte Tüylerden Kurtulma

  • Gebelikte lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih edilen yöntemler arasındadır. Gebelik döneminde değişen hormonlar anne adaylarının tüylenme oranını arttırabilir. Bunun üzerine anne adaylarının değişen vücut yapıları ve büyüyen karınları, rahat hareket etmelerine ve kendi bakımlarını yapmalarına da engel olabilir. Bu nedenle lazer epilasyon gibi istenmeyen tüylerden kurtulmak adına en popüler yöntemlerden birini tercih etmek isteyebilirler. Gebelikte bakım yöntemlerinden biri olan lazer epilasyon, eğer karın bölgesine uygulanmayacaksa zararlı değildir. Bununla birlikte son 12 hafta içinde bu tarz işlemlere maruz kalmaktan kaçınmak, istenmeyen durumların ortaya çıkmaması için garanti olabilir.
  • Gebelikte ağda yapımı, en sorunsuz istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemlerinden biridir. Göbek bölgesine zarar vermeden yapıldığı sürece ağdanın bilinen bir yan etkisi yoktur. Bu nedenle gebelik döneminde güvenilir ve hijyenik olan bir ortamda ağda yaptırabilirsiniz.
  • Gebelikte tüy dökücü kremler, zararı olabileceği düşünülen yöntemlerden biridir. Tüy dökücü kremlerin kimyasal içerikli ürünler oldukları göz önüne alındığında gebelik döneminde onları kullanmak olumsuz durumlara yol açabilir. Bu nedenle öenrilmeyen bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Gebelikte Manikür Yapımı

“Manikürün ne zararı olabilir?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Aslında hijyenik ortamlarda, güvenilir kişiler tarafından yapılan manikür ve pedikürün bir zararı olmadığı aşikar fakat gebelikte manikür yapımı konusunda dikkatli olmakta da fayda var. Bilmediğiniz, güvenmediğiniz, hijyenik bulmadığınız yerlerde manikür ve pedikür yaptırmaktan kesinlikle kaçınmanız gerekiyor. Normal şartlarda dahi bu durumun böyle olması gerekirken, gebelik döneminde anne adaylarının daha da hassaslaşan vücutlarında oluşabilecek kesik ya da çizikler mikrop kapabilir ya da hijyenik olmayan aletler yüzünden zarar görebilirler.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.