Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Emzirmenin anne ve bebeğe faydaları

Emzirmenin faydaları ve doğru emzirme yöntemleri...

Emzirmenin faydaları ve doğru emzirme yöntemleri
0 1.073

Emzirme, her bebeğin en az 6 ay anne sütü emmesini sağlama işlemidir. Bebeklerin büyüyebilmesi, doğru bir şekilde beslenebilmesi için birçok hastalıktan koruyucu etkisi olan anne sütünü mutlaka alması gerekir. Emzirmenin hem bebeğe hem de anneye sayısız faydası vardır; tabi doğru bir şekilde yapılan bir emzirmenin… Emzirmenin bebeğe ve anneye faydalarını merak ediyor, doğru bir emzirme nasıl olur diye düşünüyorsanız; bu birkaç ipucu işinize yarayabilir:

Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Emzirmek, gayet doğal ve içgüdüsel bir hareket olsa da bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var. Öncelikle bebeğinizi emzirmeden önce hijyen yönünden uygun olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Ellerinizi temizlemeniz, hatta mümkünse kıyafetlerinizin bile hijyenik olması gereklidir. Ardından göğüs ucunuzu ve etrafını nemli bir bez yardımıyla hafifçe silerek bebeğin hijyenini sağlayabilirsiniz. Emzirmek için kendinizi hazırladıktan sonra rahat bir ortamda, rahat bir yere oturup bebeği size dönük şekilde yatırarak kafasını kolunuzla ya da emzirme yastığı tarzında uygun bir ürünle tutmalısınız. Bebeğinizi düzgün bir şekilde yerleştirdikten sonra, göğüs ucunuzu tutarak bebeğin ağzına doğru bir şekilde yerleştirmelisiniz. Emzirirken bebeğinizin göğüs ucuyla birlikte göğüs çevrenize de ağzının değdiğinden emin olun çünkü bebeğin sadece göğsün uç kısmını emmesi canınızın acımasına yol açacaktır; unutmayın.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

  • Anne sütü, dünya üzerindeki hiçbir üretilmiş besinin olmadığı kadar besleyicidir. Bebeklerin ilk dönemlerinde ihtiyaç duydukları rüm vitamini, proteini, yağı ve besini sağlayan anne sütü bu yönüyle eşsizdir.
  • Belli bir döneme kadar düzenli anne sütü almış olan bebekler, büyüdüklerinde alerjen hastalıklara ya da astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarına diğer çocuklara göre daha az yakalanırlar.
  • Düzenli anne sütü emmiş bebekler, büyüdüklerinde daha az kemik ve diş rahatsızlığına yakalanırlar. Aynı zamanda bu bebeklerin bağışıklık sistemi de daha güçlü olduğundan birçok hastalığa karşı anne sütüyle doğal bir  koruma sağlamış olurlar.

Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?

  • Emzirmenin faydaları sadece bebek için değil; anne için de birçok faydası bulunuyor. Bunlardan biri düzenli olarak emzirmiş olan annelerin annelik hissinin diğerlerine göre daha fazla olduğu ve bebeğiyle arasında birçok anneye göre daha sıkı bir bağ bulunduğu gerçeğidir.
  • Doğum sonrasında değişen hormonlar ve vücudun eski haline dönmesinde; özellikle de rahmin doğum öncesi döneme geri dönmesinde en büyük yardımcı emzirmedir. Bununla birlikte bebeğini emziren kadınların diğerlerine göre yumurtalık ya da meme kanseri gibi büyük hastalıklara daha az yakalandığı görülmüştür.
  • Birçok kişi doğum sonrası emzirme döneminin annelere kilo aldırdığını düşünse de, tam tersi bu dönemde anneler daha hızlı kilo verirler. Emzirmek, vücutta birikecek olan yağın azalmasını sağlayarak kilo verimini hızlandırır.
Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X