Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Gebelikte mide bulantısı nasıl geçer?

Gebelikte görülen mide bulantıları

Gebelikte mide bulantısı nasıl geçer?
0 1.442

Gebelikte mide bulantısı, anne adaylarının yaşadığı en büyük ve en süregelen sorunlardan biridir. Öyle ki bazı anne adayları uzun aylar boyunca mide bulantısı sorununu yaşayabilir. Bulantılar ve kusmalar gebelik sürecinin mutlak bir sonucudur. Hatta filmlerde, dizilerde bile karakterler hamile olduklarını mide bulantısıyla anlamazlar mı? Peki ama bitmek bilmez bulantılar ve onların yarattığı huzursuzluğun bir çaresi yok mu? Gebelikte mide bulantısı nasıl geçer? Gebelikte bulantı ve kusma sorunlarına karşı anne adayları neler yapabilir? Bu gibi sorularınız varsa, cevaplarınızı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gebelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Gebelikte mide bulantısı, net nedenleri bulanmasa da genellikle hamilelikte anne adaylarında artan bazı hormonlar yüzünden olduğu düşünülen bir sorun. Aynı zamanda vücutta farklı, ekstra bir şeyin; yani bebeğinizin bulunmasına vücudunuzun verdiği bir tepki diyebiliriz. Hamilelik süresi boyunca çocuğunuzu koruyacak olan plasentada bulunan hamilelik hormunu, hamileliğin ilk dönemlerinde vücudun alışma süreci boyunca ve en çok salgılandıkları süreç olan 3. – 4. ay civarında bulantı sorunlarının görülmesine yol açıyor.

Gebelikte Mide Bulantısı Zararlı Mı?

Gebelikte mide bulantısı bebeğin zarar görebileceği herhangi bir durum yaratmasa da anne adayını rahatsız etmekle başlı başına bir sorun haline geliyor. Midesi sürekli bulanan anne adaylarının yaşam kalitesi düşmekle kalmıyor; bir süre sonra beslenme düzenleri de sekteye uğrayabiliyor. Sürekli bulantı ve koku – tat hassasiyeti yaşayan hamile kadınlar, bir süre sonra sağlıklı bir beslenme düzeninden olabiliyor ve bu durum, sonuç olarak hem annenin hem de bebeğin olumsuz yönde etkilenmesine yol açabiliyor. Mide bulantısına eklenen kusmalar, eğer günde birkaç kereden fazla oluyorsa vücutta sıvı kaybına neden olduğundan ve anne adayının sağlığına zarar vermeye başladığından tehlikeli sınıfına girebiliyor. Bu nedenle doktorunuza mutlaka danışmayı ihmal etmeyin.

Gebelikte Mide Bulantısı Çözümleri

  • Gebelikte mide bulantısının en yoğun olduğu dönem sabahlardır. Sabah bulantıları, uyanır uyanmaz güne kötü başlamanıza neden olabilir. Bu nedenle uyandığınızda hemen ağzınıza bir parça ekmek, kraker, poğaça gibi tuzlu ve içinizi bastıracak yiyeceklerden atarsanız; hem midenizi boş bırakmadığınızdan, hem de biraz rahatlatacağınızdan bulantınızın azalacağını göreceksiniz.
  • Mide bulantısı, yanında koku ve tatlara karşı bir hassasiyet de getirir. Bu nedenle sizi bu konularda zorlayacak baharatlı, fazla şekerli ya da soslu yiyeceklerden uzak durabilirsiniz. Bununla birlikte kokusu sizi rahatsız eden ortamlarda bulunmamanız, mutfakta gereğinden fazla zaman geçirmemeniz de size yardımcı olabilir.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenme sizi gebeliğiniz süresince koruyacaktır. Mide bulantısı sorununa da bir çözüm olabilecek olan sağlıklı beslenme, bolca tüketeceğiniz meyve ve sebzeler, protein ve kalsiyum içeren besinler sayesinde bulantı sorununuzu bir nebze de olsa hafifletecektir.
  • Bulantılarınız sonucunda kusuyorsanız; vücudunuzun aynı oranda sıvı kaybına uğradığını da unutmayın. Bu nedenle kusma sonralarında bol su içmeyi, meyve suyu gibi besleyici sıvı takviyeleri tüketmeyi de ihmal etmeyin.
  • Mide bulantısı yaşadığınız zamanlarda kendinizi yormaktan kaçınarak bir süre dinlenmeniz, bununla birlikte sizin için bir zararı olmayacağından eminseniz midenizi rahatlatacak bitki çayları tüketmeniz de yine bulantı sorunlarında size yardımcı olabilir.
Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X