Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Hamilelerin daha şanslı olduğu mevsim

Hamilelerin daha şanslı olduğu mevsim
2 1.481

Hamilelerin daha şanslı olduğu mevsim olarak söylenen sonbahar ve kış mevsiminde, anne adayları için hamilelik süreci hassas geçtiğinden dolayı, bebeğin sonbahar mevsimindeki risklere karşı koruması bakımından anne adaylarının özellikle bu dönemde dengeli beslenmeleri, enfeksiyonlara karşı kendilerini korumaları önemlidir.

“BU DÖNEMDE LAHANA, BROKOLİ, ISPANAK VE PIRASA TÜKETMELERİ ÖNEMLİ”

Hamilelerin daha şanslı olduğu mevsim olan sonbahar ve kış mevsiminde, anne adaylarının özellikle dikkat etmesi gereken konulardan birinin de beslenme konusudur. Bu dönemde lahana, brokoli, ıspanak ve pırasa tüketmeleri önemlidir. Bu sebzeler içerdikleri bol miktarda demir sayesinde gebenin direncini artırır ve lifler sayesinde barsak hareketlerini arttırarak kabızlığı engeller. Anne adaylarının mandalina, portakal gibi meyveleri tüketmesi, içerdikleri bol miktarda C vitamini ile gebenin bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından çok önemlidir.

Gebe kadınlar, haftada en az 1 öğün balık tüketmeliler. Sonbahar ve kış aylarında bolca bulunan taze balık tüketimi içerdiği Omega 3 ve D vitamini ile kemik ve diş sağlığına olumlu etkilerde bulunur.

“HAVALANDIRILMAMIŞ ORTAMLARDAN UZAK DURUN”

Bu mevsimlerde gebelerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de yeterince havalandırılmamış ortamlardan uzak durmaktır. Çünkü bu gibi yerlerde damlacık yoluyla ve elle temasla bulaşan gribal enfeksiyonlar ve üst solunum yolu enfeksiyonları hızla yayılır. Bundan korunmak için bulunulan yerler iyice havalandırılmalı, eller sık sık yıkanmalıdır.

Gripten korunmanın en iyi yolu gebeliğinin ilk 3 aylık döneminden sonrası kış aylarına denk gelen gebelerin grip aşısı olmasıdır. Grip aşısı gebeyi gripten koruyacağı gibi bebeğe de herhangi bir zararı olmaz.

Buna rağmen gribe yakalanılırsa istirahat en önemli tedavi yöntemidir. Bilinenin aksine antibiyotikler grip tedavisinde kullanılmaz. Bu yüzden doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik alınmamalıdır. Burun tıkanıklığı için Okyanus suyu, yüksek yastıkta yatmak; ateş için parasetamol kullanılabilir.

Gebeler sonbahar ve kış aylarında soğuktan korunmak için sentetik ve polyester kumaşlar yerine ince ve bir kaç kat pamuklu ve yünlü kıyafetleri tercih etmelidirler. Bu kumaşlar gebeyi aşırı terlemeden korur ve mantar enfeksiyonu riskini en aza indirir. Bu sayede kaşıntı vb alerjik problemlerin de önüne geçmiş olur.

Bunları da beğenebilirsin
  1. Banu Kavlak

    Nisan ayında hamile kaldım bence ayın pek bir önemi yok kendinize dikkat edin sağlıklı beslenin

  2. İrem KANCI

    Benim ilk hamileliğimde kış aylarındaydı. Kışın zor diyorlardı ama kesinlikle çok rahat geçti. Şimdi ikinci prensimi bekliyorum.

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X