Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Vajinismus (Ağrılı Cinsel İlişki)

Vajinismus (Ağrılı Cinsel İlişki)
1 687

Vajinismus hastalığı, ilişki sırasında ön sevişmede hiçbir sorun yaşamayan hatta zevk dahi alan kadınlarda cinsel birleşme anı geldiğinde yaşadıkları istemsiz kasılmalar sonucunda cinsel ilişkinin gerçekleşememesi ya da son derece ağrılı gerçekleşmesiyle seyreden cinsel bir sorundur.

Ülkemizdeki en büyük cinsel rahatsızlıkların başında gelen vajinismus, Türkiye’de 10 kadından 1’inde görülüyor.

Vajinismus; kadının, eşi ya da cinsel partneriyle ilişkide bulunmak istemesine rağmen, elinde olmayan sebepler yüzünden ağrı ve acı endişesiyle ‘aşk kasları’ adı verilen pelvik taban kaslarını kasarak ilişkiye engel olması ile oluşan, psikolojik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur. Kadın cinsel ilişki sırasında acı endişesi yüzünden kendisini koruma çabasıyla pelvik taban kaslarını orada bir duvar varmışçasına kasarak ilişkiye engel olur.

VAJİNİSMUS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vajinismus problemi olan kadınlar cinsel ilişki sırasında vajina girişini bir duvar gibi hissederler. Bunun yanı sıra yırtılma, ağrı, delinme, parçalanma, yanma ya da sızlama gibi şikayetlerde de bulunurlar. Tüm bunların sonucunda kadınlar panikLE kendilerini koruma ve savunma gayreti içerisine girerler. Vajinismus kadının zihninde ve ruhunda biriktirdiklerinin sonucu olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.

EVLİLİĞİ BİTİREBİLİYOR!

Sevginin, aşkın bir ifadesi olan cinsel yaşamın bu şekilde sekteye uğraması, erkekte reddedilme duygusuyla öfkeye kızgınlığa ve eşinden uzaklaşmaya yol açabilirken, kadında utanç ve suçluluk duygusuna neden olabilir. Sonuçta da çiftin ilişkisi günden güne bozulabilir. Ancak çok özel bir konu olan bu meseleyi çiftler utanç, suçluluk, yenilgi, öfke, kırgınlık duygularıyla kimseyle paylaşamamakta, ailelerin ve çevrelerin çocuk konusunda baskı yapmaları sebebiyle bir jinekoloğa başvurmaktadırlar.

Vajinismus, kesinlikle tamamen çözümlenebilen bir sorundur. Böyle bir sıkıntıyla karşılaşan kadının öncelikle jinekolojik muayeneden geçmesi ve sonra da bir cinsel terapist tarafından terapiye alınması gerekmektedir.

ÇİFTLERLE AYRI GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

Vajinismus tanısı konulduktan sonra, geçen süreye ve altta yatan travmanın ağırlığına bağlı olarak kişiye göre değişen sürelerde tedavi uygulanır. Tedaviye jinekolojik muayene ile başlanır. Daha sonra cinsel terapist tarafından her iki eşle de ayrı görüşmeler yapılarak vajinismusun altta yatan sebebi araştırılır.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER

Vajinismus hipnoterapi yöntemi, bilişsel tedavi yöntemleri, parmak egzersizleri ve vajinismus cerrahi tedavisi uygulanan yöntemler arasında.

VAJİNİSMUS TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR SORUNDUR

Vajinismusun ehil ellerde tedavi edilebilen bir problem olduğu asla unutulmamalı. Bu konuda uygulanan bilişsel, davranışsal ve akupunktur yöntemlerle bu problem başarıyla tedavi edilebiliyor.

Bunları da beğenebilirsin
  1. Nur Dillice

    Evliliğimizin ilk altı ayı vajinismus yüzünden zehir olmuştu. Tedavi görmedik ancak kesinlikle psikolojik diye düşünüyorum eşinize güvenin ve rahat olun.

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X