Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Bebek odası nasıl olmalı?

Bebeğinizin odası nasıl olmalı?

Bebek odası nasıl olmalı?
1 36

Bebek odası hazırlamak, hamilelik sürecinin belki de en heyecanlı ve eğlenceli olaylarından biridir. Anne ve baba adayları büyük bir heyecanla bebekleri için güzel bir oda hazırlar, bebeğin cinsiyetine göre renkler ve desenler tercih eder; çoğunlukla bebek henüz doğmadan, bazen de bebek doğduktan sonra her detayıyla bir bebek odası hazırlanır. İyi ama bebek odası nasıl olmalı? Bebeğiniz için güvenli, kullanışlı, doğru konumlandırılmış ve düzenli parçalardan oluşturulmuş bir bebek odası oluşturmak için neler yapmalısınız?

İşte bebek odalarına dair ipuçları…

Bebek Odası Mobilyası Nasıl Olmalı?

 • Bir bebek odası hazırlarken ilk düşünülmesi gereken şey şüphesiz ki bebeğin güvenliğidir. Bu nedenle mobilya seçiminde ilk olarak güvenlik açısından uygun parçaları tercih edebilirsiniz.
 • Bebek odası mobilyası seçerken kir ve leke tutmayan, tozları üzerinde biriktirecek aşırı detayları bulunmayan mobilya modelleri seçmeniz; ilerde bebeğinizin sağlık sorunlarıyla karşılaşmaması ve sizin için daha pratik bir sonuç olması açısından doğru olacaktır.
 • Bebek mobilyaları seçerken, sağlıklı ve doğal bir tercihte bulunmak isterseniz ahşap mobilyalara ağırlık verebilirsiniz. Özellikle boyasız, ham ahşap ürünler ya da doğal boyalarla renklendirilmiş mobilyalar bebeklerin sağlığı açısından daha doğru bir tercih olacaktır. Eğer sürekli mobilya alma derdinden kurtulmak istiyorsanız; son yılların favori mobilyaları olan büyüyebilen akıllı mobilyalar da iyi bir tercih olabilir.
 • Bebek odası mobilyalarını tercih ederken bütçeniz, odanın şekli ve büyüklüğü, ihtiyaçlarınız gibi birçok katmanda düşünmeniz gerekir. Yine de değişmeyen bazı parçalar vardır ki, doğru tercih edildiğinde kurtarıcınız olabilir. Bebek beşiği seçerken güvenlik açısından olumsuz bir özelliği bulunmayan, odanın boyutlarına uygun bir beşik seçebilirsiniz. Bebek dolabı için fazla eşyanız ve yeriniz varsa büyük fakat bebek biraz büyüdüğünde ona zarar vermeyecek boyutlarda bir dolap ya da az eşyanız varsa çekmeceli, büyük boy bir şifonyer kullanabilirsiniz.
 • Bebek odası mobilyalarının köşeleri sivri olmayan modellerde olması; eğer bu modellerdeyse de bebek güvenlik aparatlarıyla güvenli hale getirilmesi gerektiğini unutmayın. Bebeğinizin üzerine devrilebilecek uzunlukta hiçbir mobilyayı odasında barındırmayın; diğer parçaları ise duvara sabitleyici aparatlar yardımıyla güvenli hale getirin.

Bebek Odası Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Uzmanlar, bebekler için en uygun odanın ortalama 15-16 metrekare büyüklüğünde olması gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte odada mutlaka pencere bulunması, bebeğin odada olmadığı zamanlarda temiz hava ihtiyacı için kullanılabilir oluşuyla önemli bir detay.
 • Bebek odası için oda seçerken, mümkünse odanın evin kuzey bölgelerinde bulunması da artı puan olabilir. Çünkü güney cepheli odaların bahar ve yaz mevsimlerinde aşırı sıcak oluşunun aksine, kuzey doğu ya da batıda bulunan odalar gün doğumu ya da batımı gibi zamanlarda güneş ışıklarını doğru bir şekilde alarak bebekler için ideal bir ortam oluşturuyor.
 • Bebek odasında önemli olan bir diğer detay da yer döşemesidir. Parke yer döşemeleri halı döşemelere göre hijyen açısından daha iyidir; özellikle de kolay silinebilen ve toz- kir tutmayan modern parkeler…
 • Bebek odasının konumu doğru; peki ya renkleri? Bebek odası için renk tercihinde bulunurken sakinleştirici etkisi olan açık mavi, nil yeşili, krem gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Koyu tonlar ve karmaşık desenli duvar kağıtları bebeğinizin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir; dikkat edin. Doğal ve sade tonlarda bir duvar boyası tercihinin yanı sıra soft tonlarda aksesuar seçimiyle odada bir bütün oluşturabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin
 1. İrem Keten

  Size sadece şunu söyliyeyim kesinlikle lake ahşap tercih etmeyin çok kolay çiziliyor 🙂

  0

  0

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.